AKSEF IM/IV 250 mg 1 flakon

Fiyat: 6.15 TL. (KDV Dahil) ( 05 Mayıs 2017 )

Firma: Nobel

Barkod: 8699540270503

Eşdeğer: (34) Alternatif: (32)

KTKullanma Talimatı KÜBKısa Ürün Bilgisi

AKSEF IM/IV 250 mg 1 flakon - Özel Uyarılar

Penisilinlere duyarlı hastalarda sefalosporin grubu antibiyotikler dikkatle kullanılmalıdır. Sefuroksimin taşıt sürme ve/veya makine-teçhizat kullanma üzerinde etkisi yoktur. Gebelikte kullanım kategorisi B dir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi gebeliğin ilk aylarında dikkatle uygulanmalıdır. Sefuroksim anne sütüne geçer.

Genel Bilgi

Penisilin ve sefalosporinlere duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır. Aminoglikozit ve furosemidle birlikte kullanılmamalıdır. Kesin gerekli görülmedikçe gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmamalıdır. Acı lezzetinden dolayı tabletler kırılmamalı veya çiğnenmemelidir. Kolit hikayesi olan hastalarda dikkatli olunmalıdır. Tedavi sırasında eozinofili, SGOT, SGPT ve LDH düzeyinde artış; Benedict ve Fehling solüsyonları ile yapılan idrar glukoz testlerinde yanlış sonuç görülebilir. İdrarda glukoz testinin yanlış pozitif ve ferrisiyanid testinin ise yanlış negatif sonuç verebileceği bildirilmiştir. Diyare, bulantı, kusma, kaşıntı, ürtiker ve alerjik döküntüler gibi yan etkiler görülebilir. Gebelik KategorisiB (Tüm Gebelik Dönemi Boyunca) Araç Kullanma EtkisiBu ilaç baş dönmesine yol açabileceği için hastalar, araç ve makine kullanımı sırasında, dikkatli olmaları konusunda uyarılmalıdır.

Geçimsizlik

Aminoglikozit grubu antibiyotiklerle birlikte aynı enjektörde karıştırılmamalıdır. Sodyum bikarbonat Aksef enjektabl'ın dilüsyonu için uygun bir solüsyon değildir.

Laboratuvar Test Etkileşimi

Plazma / kan glukoz seviyelerinin tayininde glukoz oksidaz veya hekzokinaz yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilir.Glukozüri tayini için kullanılan enzimatik esaslı testlerin sonucunu etkilemez.Bakırın indirgenmesine dayalı testleri (Benedict, Fehling, Clinitest) hafifçe etkileyebilir. Bununla birlikte diğer bazı sefalosporinlerde olduğu gibi hatalı pozitif sonuçlara neden olmaz.alkali pikrat ile kreatinin tayinini etkilemez.

AKSEF IM/IV 250 mg 1 flakon - Kontredikasyonlar

Sefalosporin grubu antibiyotiklere karşı aşırı duyarlığı bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.


ÖZET İLAÇ BİLGİSİ

Reçete Türü: Beyaz Reçeteli

Gebelik Kategorisi

Gebelik

İlacın gebelik kategorisi belirtilmemiştir.

İlaç Formu : Flakon

Geri Ödeyen Kurumlar:

SGK

Geri Ödeme Durumu - Ödenir


ÖZET İLAÇ KULLANIM BİLGİSİ

Kullanım Zamanı:

İlaç kullanım zamanı hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Uygulama Yolu:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

Günlük Kullanım Şekli:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

Uygulama Süresi:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

İLACI DEĞERLENDİRİN

Değerlendirme yapabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.

İLAÇ HAKKINDA SORU SORUN

Soru sorabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.