Güncel cevaplanan toplam 8086 soru.

Kime : Abdi İbrahim

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Macide hanım, İlacın gebelik kategorisi C'dir. C kategorisi grubunda olan ilaçlar hayvan deneylerinde olumsuz etki saptanmıştır ancak insanlarda deney yapılmamıştır anlamına gelmektedir. Bizim tavisyemiz ilacı kullanmamınızdır. Fizik tedavi uzmanından farklı bir ilaç önermesini rica etmeniz daha doğru olucaktır. Saygılarımızla. Sağlık Portalı Ekibi.

Merhaba Canan hanım, 

Bildiğimiz kadarı ile hergün sağlık ocağı kan tahlili vermektedir.

Samsun Çiftlik Verem Savaş Dispanseri hangi günler tahlil veriyor bilgisini almak için 3622312155 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Samsun Çiftlik Verem Savaş Dispanseri Samsun ilinde Çiftlik mahallesi adresinde bulunmaktadır.

Saygılarımızla. 

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba, 

Erken boşalmanın ilaçla tedavisi

Erken boşalma tedavisi için en çok kullanılan yöntem ağızdan kullanılan ilaçlardır. Bu amaçla SSRI (Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü) olarak bilinen ilaçlar kullanılmaktadır ve bu ilaçların genel kullanımı her gün ağızdan bir tablet alınması şeklindedir. Bu tedavi yöntemi ile boşalmadaki gecikme tedavi başlanmasından 5-10 gün sonra gerçekleşmeye başlar ve ilaç kullanıldığı sürece devam eder. Yorgunluk, bulantı, terleme, esneme gibi yan etkiler görülebilir ve tedavi başlanmasından sonraki ilk bir haftada ortaya çıkar, 3-4 hafta içerisinde azalarak kaybolur. Bu tedavinin dezavantajları hasta tarafından her gün ilaç kullanma gereği ve ortaya çıkan yan etkilerdir.

SSRI türü ilaçların tedavideki etkisine rağmen günlük kullanım gereği ve yan etkiler sebebiyle hastaların tedaviye devam etme oranının düşük olmasının sonucu olarak aynı tür ilaçların yeni formu olan “dapoksetin” geliştirilmiştir. Bu ilaç ilişkiden 1-3 saat önce kullanılmakta, her gün kullanım zorunluluğunun olmaması ve bu sayede yan etkilerin daha az görülmesi hasta memnuniyetini ve tedavi başarısını artırmaktadır.

Erken boşalma için “dapoksetin” tedavisi yanında ayrıca sertleşme problemi olan erkeklerde bir PDE-5 inhibitörü tedaviye eklenebilir. Genellikle SSRI inhibitörleri ile birlikte kullanılabilen PDE-5 inhibitörlerinin sertleşme düzeyini arttırarak, boşalma sonrası tekrar sertleşme için gereken zamanı kısaltma ve bu sayede performans endişesini azaltarak etki gösterdiği düşünülmektedir.

Tedavide lokal anestezik kremlerin kullanımı

Erken boşalma tedavisinde kullanılan diğer bir yöntem lokal anestezik içeren kremlerin kullanımıdır. İlişki öncesi penise uygulanan krem/jel/spreyler peniste duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmektedir.

Saygılarımızla. 

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Uzm. Dr. Sevim Aydınlı

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Önder Bey, 

Doktor Sevim hanım kurum numarasından ulaşıp sorunuzu iletebilir ve randevu alabilirsiniz. Kurum numarası : (346) 444 44 58. 

Size istinaden verebileceğimiz bilgi ise şu şekildedir : 

Horlama nasıl tedavi edilir?

Horlama hastaları öncelikle beraberinde uyku apne sendromu varlığı açısından dikkatlice araştırılmalı ve gerekiyorsa hasta uyku testinden geçirilmelidir. Hastada uyku apne sendromu saptanmaz ise horlama genellikle KBB uzmanları tarafından uygulanan bazı cerrahi girişimler, radyofrekans gibi yöntemler ve diş hekimleri tarafından uygulanan ağız içi aparatlar ile tedavi edilebilirler.

Uyku apnesi tedavi edilmezse ne olur?

Uyku apne sendromunun olumsuz etkilerini erken dönem ve geç dönem etkiler olarak inceleyebiliriz. Erken dönemde genellikle kalitesiz ve yetersiz uykuya bağlı olarak ortaya çıkan gündüz aşırı uyku ihtiyacı, unutkanlık, dikkatsizlik, sinirlilik, depresyon ve kolay kaza yapma gibi sorunlardır. Kazalar sadece trafikte değil aynı zamanda evde ve iş yerinde de oluşabilir. Dünyada uyku apneliler normal insanlara göre 3-7 kat daha fazla trafik kazası yapmaktadırlar. Geç dönemde ise en önemli olumsuz etkileri damar sistemi üzerinedir. Özellikle kalp ve beyin damarları en çok etkilenen damarlardandır. Uyku apne sendromu kalp krizlerinden %35-65 oranında sorumludur. Uyku apne sendromlu hastaların önemli kısmında hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelişir. Uyku apne sendromlu hastalarda gece ve sabah migren atakları görülebilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteksizlik oluşabilir ve erkeklerde impotans (iktidarsızlık) görülebilir.

Saygılarımızla. 

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Damla hanım, 

Uzm .Dr. Özlem Şule Demir hanım Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde çalışmaktadır. Kendisine kurum numarasından ulaşıp, sorunuzu iletebilirsiniz. Kurum numarası : (0312) 212 66 66. 

Saygılarımızla. 

Sağlık Portalı Ekibi. 


Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Evren Bey, 

Doktorunuz size uyku probleminizin teşhisi için bir uyku kliniğine gitmenizi önerebilir. Uyku klinikleri özellikle uyku apnesi, narkolepsi ve kalp rahatsızlıklarıyla ilişkili uyku problemleri için faydalıdır. Bir veya iki gecenizi, uyurken kalbinizin, beyninizin ve nefes alıp vermenizin gözlemlendiği bir uyku laboratuvarında geçirmeniz gerekebilir. Uyku uzmanı test sonuçlarınızı gözden geçirerek, neyiniz olduğunu söyleyebilir. Uyku probleminiz stres veya bir hastalıktan, fazla kafein veya alkol almaktan, fiziksel veya duygusal problemlerden, kullandığınız ilaçlardan veya yaşam stilinizden kaynaklanabilir. Uzman doktor neden uyku problemi çektiğinizi anlamaya çalışır, bu da nasıl daha iyi uyuyabileceğinizin belirlenmesine yardımcı olur.

Saygılarımızla. 

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Serpil hanım, 

Midede helikobakter pilori (H.pylori) enfeksiyonu saptanmıştır ve tedavi edilmesi gerekir. Mide asidi aşırı derecede azalmış hastalarda görülebilecek hazımsızlık vb. yakınmaların azaltılmasında yemek sırasında limonata ve kokakola gibi asitli içeceklerin tüketilmesi fayda sağlayabilir.

Kronik (müzmin) gastrit midenin iç yüzeyini döşeyen ve mukoza olarak adlandırılan ince doku tabakasının uzun süreli iltihabıdır. Kronik gastrit, mukoza hücrelerinde (epitel hücreleri) zamanla çeşitli değişikliklere neden olabilir. 

Protrombin aktivitesi normal değerleri çalışılan metoda göre değişmekle birlikte (60-150) arasında değişmektedir.Protrombin aktivitesinde düşüklük klinik olarak daha anlamlıdır. Protrombin aktivitesi %2–5 arasında olanların bazıları travma sonrası kanayabilir.Protrombin aktivitesi %5–50 arasında olanlar genellikle sadece büyük travma veya cerrahi işlem sonrası kanayabilir.Yani protrombin aktivitesi düşüklerde kanamaya meğil olabilir. Aşağıda protrombin aktivitesi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Saygılarımızla. 

Sağlık Portalı Ekibi.