Güncel cevaplanan toplam 8187 soru.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba,

Uzm. Dr. Cenap Candan Ertekin ne yazik ki sitemize kayitli değildir ve sorunuza cevap verememektedir. Lütfen doktorumuza kurum numarası üzerinden ulaşmayı deneyiniz. 

Saygılarımızla.

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba, 

Burun tıkanıklığı için…

Geniz eti, deviasyon, kıkırdak ile kemik eğriliği, konka denilen burun eti büyümesi ile burun içinde et oluşumu gibi sorunların burun pasajını tümüyle tıkadığı durumlarda tek çözüm ameliyattır. Aynı şekilde kronik sinüzitlerde de ameliyata başvuruluyor. Akut sinüzitlerde ve alerjik burun akıntıları ile tıkanıklıklarında antibiyotik tedavisi ve burun spreylerine başvuruluyor. Burun içinde akut sinüzit, alerji veya enfeksiyona bağlı koyu bir salgı varsa ve bu nedenle burun etleri de aşırı şişmişse, burun yıkama solüsyonları, ilaç ve spreyle çözüm sağlanabiliyor. Okyanus suyu spreyleri ve burun yıkamak için kullanılan himalaya tuzu solüsyonları da yararlı oluyor. Ancak burun açıcı spreylerini 5 günden fazla kullanmamak gerekiyor. Alerjik nezlede kortizonlu spreyler, doktor önerisine göre daha uzun süre kullanılabiliyor.

Burun tıkanıklığı tedavisinde lazerli çözüm

Alerjik yapılı kişilerde burun içinde sulu salgıya, burun etlerinde aşırı şişme ve burun tıkanıklığı eşlik ediyor. Bu kişilerde en iyi tedavi yöntemi ilaç kullanımı ve kortizonlu spreyler olmakla birlikte, şiş olan burun etlerinin lazer ile küçültülmesi kalıcı tedavi sağlıyor. Ağrısız ve kanamasız olan bu yöntemde tampon da kullanılmıyor. Kişinin burun pasajı açıldığı gibi aşırı sulu salgı da azalıyor. Bu sayede kişiler oldukça rahatlıyorlar.

Saygılarımızla.

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Dr. Özge Durmaz

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Dilek hanım, 

Dr. Özge hanım ne yazık ki sistemimize kayıtlı değildir ve sorunuza cevap verememektedir.

Sorunuza istinaden verebileceğimiz bilgi ise şu şekildedir.

Grade 3 Hidronefroz : Genellikle böbreğin çalışmasına etki edebilecek düzeyde  büyümenin göstergesidir. İhmal edilen tedavisi aksatılan yada fark edilemeyen böbrek sorunların sonrasında daha sık görülmektedir. Kesinlikle tedavi aksatılmamalı ve altında yatan sebep bulunmalıdır.

İki taraflı böbrek+ üreterde dilatasyon= işeme sistoüretrografisi gerekliliği. isüg normal olsa bile periyodik usglerle böbrekler en az 2-3 yıl boyunca izlenmeli, ateş ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı uyanık olunmalıdır.

Lütfen doktorunuza görünmeye devam edin.

Unutmayın; doğru teşhis, hastayla konuşup muayene ettikten sonra, uygun tetkiklerin sonucu görülerek konur. Lütfen internet üzerinden teşhis ve tedavi beklemeyiniz. Bu ortamdan sadece yönlendirme yapılabilir.

Saygılarımızla.

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Zübeyde hanım, 

Dermatolojide en fazla kaşıntılı hastalıklar uyuz, dabaz, ekzema, liken planus, dermatitis herpetiformistir.

Şiddetli kaşıntı nedeni Uyuz olabilir.

Yeni başlayan, şiddetli kaşıntısı olan hastalarda mutlaka uyuzu ekarte etmek gerekir. Uyuz düşünülmesini sağlayan başlıca klinik belirtiler kaşıntının uykudan uyandıracak kadar şiddetli olması, hastanın yakın temas ettiği kişilerde de kaşıntı olması, kaşıntının özellikle, koltuk altı, kasık, göbek çevresi, göğüs ucu, el bileği gibi bölgelerde yoğunlaşması, parazitin yürüdüğü yerlerde oluşan çizik çeklinde tünellerin (silion) görülmesi, diğer kaşıntı ilaçlarına yanıt alınmamasıdır. Ayrıca bu hastalarda kazıntı materyali mikroskobik olarak incelendiğinde de bu parazitler görülebilir.

Deride kızarıklık ve kaşıntı nedeni Dabaz olabilir.

Dabaz (ürtiker) kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ile seyreden bir hastalıktır. Kabarıklıklar bir gün içerisinde kaybolur başka yerlerde çıkar. Hastalığın tanısı klinik muayene ve öykü ile konulabilir. Dabaz çok sayıda nedene bağlı olabilir fakat bunun için bazı alerji testleri ve kan tahlillerinin yapılması gerekir. Uzun süreli dabazı olanların yarıya yakınında herhangi bir neden bulunmayabilir.

Saygılarımızla.

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba, 

Ameliyat Sonrası Şişlik ve Morluklar

Geride bıraktığımız yıllara nazaran gelişen tıbbi alet ve teknikler hastaların bu ameliyatı daha rahat geçirmesini sağlamaktadır. Açıkça belirtmek gerekir ki 7-10 gün süren hafif şişlik ve morluklar canlı dokuya müdahale etmiş olmanın doğasında vardır.

Burun Ameliyatlarında Tampon Kullanımı ve Çıkarılması

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen bir çok hastanın tampon konusunda korkuları olduğunu biliyoruz. Bu konuda yıllar önce uygulanan teknikler, kişinin burundan nefes almasına engel olarak gece uyku sırasında ciddi rahatsızlıklar verebilmekteydi. Klasik tamponlarda ameliyat sonrası tampon çıkarılması esnasında hastanın acı ve ağrı hissetmesi de kaçınılmaz olabilmekteydi. Ancak silikon splinter tamponlar ile bu sorunlar ortadan kalkmaktadır. Silikon tamponlar ameliyatın hemen sonrasında hastanın burnundan nefes alma eylemine devam edebilmesini sağlar. Silikon yapısı sayesinde kişinin burnuna yapışmadığı için tamponun çıkarılması da oldukça kolaydır.

Riskler

Profesyonel bir sağlık kuruluşunda görev yapan her uzman hekimin, estetik ve cerrahi operasyonlar öncesi hastaları olası komplikasyonlar hakkında tam olarak bilgilendirmesi zaruridir. Yetenekli bir cerrahın operatörlüğünde bu riskler %1’e indirgenir. Başka yerlerde bu risklerden bahsedilmiyor olması, ameliyatın bu riskleri içermediği anlamına gelmemektedir. Bu ifadenin ardından deviasyon, rinoplasti ve septoplasti ameliyatlarında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar sırasıyla; Kanama, Septum’da kanlanma (hemotom), Sineşi (burun içinin yapışması), Valf bölgesinde burnun dinamiğini bozacak ve nefes almayı güçleştirecek daralma, Burun ortasındaki duvarda delik oluşumu (septal perforasyon).

Saygılarımızla.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Yakup bey,

Bypass geçiren kişi sertleşme sorunu da yaşıyorsa sertleşmeyi sağlayan ilaçlardan yardım alınabilir. Sertleşme sorununun tedavisinde ilaçların yanında enjeksiyon tedavilerinden, üretra içine yerleştirilen ilaçlardan, daha ileri vakalarda ise mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezlerden de yardım alabiliyoruz.

Saygılarmızla. 

Sağlık Portalı Ekib.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Dilek Hanım, 

Oneptus film kaplı tablet, amlodipin, valsartan ve hidroklorotiyazid isimli üç adet etkin madde içermektedir. Her üç etkin madde de, yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

- Amlodipin, "kalsiyum kanalı blokerleri" adı verilen bir madde grubuna aittir. Amlodipin, kalsiyumun damar duvarı içine girmesini engelleyerek damarlarının daralmasını önler.

- Valsartan, "anjiyotensin-II reseptör antagonistleri" adı verilen bir madde grubuna aittir.

Anjiyotensin II vücutta üretilir ve damarların daralmasına neden olarak kan basıncını yükseltir. Valsartan, anjiyotensin II'nin etkisini önleyerek etki eder.

- Hidroklorotiyazid, "tiyazid diüretikleri" adı verilen bir madde grubuna aittir.

Hidroklorotiyazid, idrara çıkmayı artırarak kan basıncını düşürür.

Bu üç mekanizmanın sonucu olarak damarlar gevşer ve kan basıncı düşer.

Oneptus, amlodipin, valsartan ve hidroklorotiyazidi halihazırda almakta olan ve bu üç etkin maddeyi de bir arada içeren bir tablet almaktan yarar görebilecek olan kan basıncı yüksek erişkin hastalarda yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılır.

Saygılarımızla.

Sağlık Portalı Ekibi.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Muray Bey,

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu şikayetlerin derecesine ve neyin bu şikayetlere neden olduğuna bağlıdır. Eğer tümör varsa çıkarılmalıdır. Eğer enfeksiyon varsa tedavi edilmelidir. Eğer herhangi bir semptom yok ve kazaen bulunduysa herhangi bir şey yapılmayabilir.

Eğer şikayetler geçici ve tekrarlamıyorsa takip edilebilir.

Eğer şikayetleriniz beyin sapı basısına bağlı ise posterior fossa dekompresyonu yapılmalıdır.

Eğer posterior fossa şikayeti yok fakat sirinks varsa sadece posterior fossa dekompresyonu yapmak sirinksin geçmesine neden olabilir. Yapılan çalışmalar posterior fossada bası dahi olmasa sirinks varsa sirinkse tüp koyma yerine posterior fossa dekompresyonu yapmak hastalar için faydalı olabilir.

EĞER CERRAHİ GEREKSİNİM VARSA NE ŞEKİLDE YAPILMALIDIR?

İKİ ÇEŞİT AMALİYAT TEKNİĞİ VARDIR

İlki en sık uygulanandır diğeri ise sadece sirinkse müdahaledir genellikle ilk tedavi faydalı olamazsa uygulanabilir.

POSTERİOR FOSSA DEKOMPRESYON

Foramen magnum denilen kafatasının ense kısmının çıkarılmamsı işlemidir beraberinde bir veya iki Servikal omurga laminası çıkarılabilir. Beyin zarı açılıp bir yama ile genişletilerek kapatılır.

SİRİNKSİN DRENAJI

Burada omuriliğin sessiz bölümünden girilerek küçük bir tüp sirinksin kavitesine yerleştirilir tüpün diğer ucu ise omuriliğin dışında kalır ve sirinks boşaltılır.