CLONEX 100 mg 50 tablet

Fiyat: 28.33 TL. (KDV Dahil) ( 05 Mayıs 2017 )

Firma: Adeka

Barkod: 8699587012449

Eşdeğer: (3) Alternatif: (4)

KTKullanma Talimatı KÜBKısa Ürün Bilgisi

CLONEX 100 mg 50 tablet - Kullanmadan Önce

2.CLONEX kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

CLONEX'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

• Etkin madde veya yardımcı maddelere karşı bilinen bir hassasiyet

• Kemik iliği hastalıklarına bağlı akyuvarların azalması (granülositopeni) veya tümüyle yok olması (agranülositoz) durumu

• İlaçlarla kontrol altına alınamayan havale veya sara hastalığı

• Alkole veya zehirlenmeye bağlı ciddi ruh hastalıkları (alkol psikozu veya toksik psikoz), ilaç zehirlenmesi ve koma durumu

• Nedeni ne olursa olsun merkezi sinir sistemi ve/veya dolaşım sisteminin ani yetmezlik durumları

• Ciddi karaciğer, böbrek veya kalp yetmezliği

• Geçmişinde ilaca bağlı (kanserin ilaçla tedavisi hariç) akyuvarların azalması (granülositopeni) veya tümüyle yok olması (agranülositoz) durumu

• Geçmişte bu ilaçla akyuvarların tümüyle yok olması durumu

• Felce bağlı barsak tıkanıklığı (paralitik ileus)

• Akyuvarları tümüyle yok etme olasılığı bulunan ilaçlarla birlikte Clonex kullanılmamalıdır.

CLONEX'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Clonex kullanımı sırasında daha sonra akyuvarlarda tümüyle yok olmaya varabilen bir azalma gelişme olasılığı mevcuttur. Bu nedenle hekiminiz sizden düzenli olarak akyuvar (lökosit) sayımı yaptırmanızı isteyecektir.

Ateş veya boğaz yanması gibi, nezle ve grip benzeri bir durum varlığına işaret eden belirtilerin görülmesi halinde zaman kaybetmeden hekiminize başvurmalısınız. Clonex tedavisi sırasında tansiyon düşmesi görülebilir. Baş dönmesi gibi bir şikayetiniz olduğunda hekiminize başvurmalısınız.

Özellikle tedavinin ilk haftalarında Clonex'in uyuşukluğa neden olması ve sara nöbeti geçirilmesini kolaylaştıracağından araç ya da makine kullanımından kaçınılmalıdır.

Clonex uykuya eğilime ve şişmanlamaya neden olduğundan hareketsiz kalmamaya dikkat etmek gerekir.

Clonex tedavisi sırasında bazı hastalarda vücut ısısı 38 °C'nin üzerine çıkabilir. Bu ateş genellikle önemli olmasa da hekiminize haber vermelisiniz. Yüksek ateşin bulunduğu durumlarda, sinir sisteminin Nöroleptik Malign Sendrom (NMS) denen ciddi bir hastalığının gelişme olasılığı bulunabilir.

• Bu nedenlerle, Clonex tedavisine tıbbi denetim altında başlanması gerekir. Özellikle tedavinin ilk iki ayında istirahat halinde kalıcı çarpıntı, kalp atım düzensizliği, göğüs ağrısı, açıklanamayan yorgunluk, nefes darlığı, sık solunum gibi şikayetleriniz olduğunda kalp hastalıkları yönünden araştırması için hekiminizine başvurmalısınız. Böyle bir durum çok ciddi seyredebileceği için ilacın kesilmesi gerekebilir.

• Aynı zamanda Parkinson hastasıysanız tedavinin ilk haftaları boyunca ayakta ve istirahat halindeki kan basıncı izlenmelidir.

• Daha önceden kalıcı karaciğer bozukluğu olan hastalar Clonex kullanabilirler, ancak düzenli olarak karaciğer testlerinin yapılması gereklidir. Clonex tedavisi sırasında bulantı, kusma ve/veya iştahsızlık gibi olası karaciğer bozukluk belirtileri gösteren hastalarda karaciğer testleri yapılmalıdır. Test sonuçlarına göre veya sarılık belirtileri varsa, Clonex tedavisi kesilmelidir. Tedaviye ancak karaciğer testleri normale döndüğünde devam edilmelidir. Bu gibi durumlarda, ilaçla tedaviye yeniden başlandıktan sonra karaciğerin durumu yakından takip edilmelidir.

• Prostat büyümesi veya bazı göz hastalıkları varlığında özellikle dikkatli olunması gerekmektedir.

• Clonex tedavisine, barsak hareketlerinde kabızlıktan barsak tıkanmasına kadar değişebilen çeşitli şiddet derecelerinde bozukluklar eşlik edebilir. Bunlar ender vakalarda ölümle sonuçlanmıştır. Kabızlığa neden olduğu bilinen ilaçları bir arada alan, geçmişinde kalın barsak rahatsızlığı veya bu durumu şiddetlendirebilen alt karın ameliyatı geçirmiş hastalar özellikle dikkat etmelidir. Kabızlığın hemen teşhis edilmesi ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir.

• Clonex ile tedavi süresince daha önce kan şekeri yüksek olmayan hastalarda ender olarak, bazen komaya yol açan ciddi kan şekeri yükselmesi bildirilmiştir. Klozapin alan hastalarda sık yeme, sık su içme ve sık idrara çıkma veya zayıflık gibi belirtiler olduğunda şeker hastalığının şiddetlendiği akla gelmelidir. Tedavi sonucu bu durumunun tıbben etkin olarak kontrolü sağlanamadığında Clonex tedavisinin durdurulması düşünülmelidir.

Yaşlılarda kullanım

Clonex tedavisi sırasında tansiyon düşüklüğü ve çarpıntı gibi şikayetler özellikle kalp damar sorunları olan yaşlı hastalarda daha fazla görülebilir.

Yaşlı hastalar Clonex'in idrarın birikmesi ve kabızlık gibi etkilerine daha fazla duyarlı olabilir.

Bu grup diğer ilaçlarda olduğu gibi, bu ilaç da bunama bulunan yaşlı hastalarda kullanıldığında kalp damar hastalıkları, iltihabi hastalıklar, kalp yetmezliği gibi nedenlerle ölüm riskinde artışa neden olma olasılığı taşır.

Hamilelik

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gebelikte kullanıma ilişkin sınırlı sayıda veri vardır. Var olan veriler Clonex'in anne

karnındaki bebeğin ve yeni doğan çocuğun sağlığı üzerinde yan etkileri olduğunu

göstermemektedir. Hayvanlarda yapılan çalışmalar, gebelik, bebeğin anne karnında gelişimi,

doğum ya da doğum sonrası gelişimi ile ilgili olarak doğrudan ya da dolaylı zararlı etkiler

olduğunu göstermemektedir.

Gebe kadınlara verilirken dikkatli olunmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Çocuk doğurma çağında bulunan kadınlar / Doğum kontrolü

Clonex dışında bu hastalıkların tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla tedavi gören bazı kadın hastalarda adet görülmeyebilir. Başka ilaçlardan Clonex'e geçilmesi sonucu olarak, normal adet görmeye dönüş olabilir. Bu nedenle hamile kalma çağında olan kadınlarda etkili bir doğum kontrolü yöntemi uygulanmalıdır.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, Clonex'in anne sütüne geçtiğini göstermiştir. Bu nedenle Clonex emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

Özellikle tedavinin ilk haftalarında Clonex'in uykuya eğilime neden olması ve sara krizini kolaylaştırması nedeniyle araç ya da makine kullanımından kaçınılmalıdır.

CLONEX'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Clonex'in içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı aşırı bir duyarlılığınız yoksa, bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı

Clonex kemik iliğini baskılayan ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.

Clonex alkolün etkilerini artırabilir, ilacı kullandığınız sürece alkol kullanmaktan kaçınınız. Kahvenin içinde bulunan kafein ve sigara ilacın etkisini artırabileceğinden kahve ve sigara içme alışkanlığınızı hekiminize bildiriniz.

Bazı ilaçlar Clonex'in etkinliğini değiştirebilir ve yan etkilerinin artmasına neden olabilir. Kullandığınız tüm ilaçları hekiminize bildiriniz.

Eğer herhangi bir ilacı şu anda alıyorsanız veya son zamanlarda aldınızsa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


ÖZET İLAÇ BİLGİSİ

Reçete Türü: Beyaz Reçeteli

Gebelik Kategorisi : B

Gebelik

İlacın gebelik kategorisi B’dir

İlaç Formu : Tablet

Geri Ödeyen Kurumlar:

SGK

Geri Ödeme Durumu - Ödenir


ÖZET İLAÇ KULLANIM BİLGİSİ

Kullanım Zamanı:

İlaç kullanım zamanı hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Uygulama Yolu:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

Günlük Kullanım Şekli:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

Uygulama Süresi:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

İLACI DEĞERLENDİRİN

Değerlendirme yapabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.

İLAÇ HAKKINDA SORU SORUN

Soru sorabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.