PIREPSIL 75 mg 14 kapsül

Fiyat: 12.96 TL. (KDV Dahil) ( 05 Mayıs 2017 )

Firma: Egis

Barkod: 8697786150054

Eşdeğer: (21) Alternatif: (75)

KTKullanma Talimatı KÜBKısa Ürün Bilgisi

PIREPSIL 75 mg 14 kapsül - Nedir ve Ne İçin Kullanılır

2.PIREPSIL nedir ve ne için kullanılır?

PİREPSİL 75 mg kapsül, kırmızı mürekkeple kapağında “EGIS” ve gövdesinde “PR75” baskılı beyaz ila beyazımsı renkte, opak sert jelatin kapsüldür.

14 veya 56 kapsül içeren PVC-PE-PVDC/ alüminyum blisterler, karton kutu ambalajında sunulmaktadır.

PİREPSİL’in etkin maddesi pregabalindir.

PİREPSİL, ağızdan alınan ve kısmi sara (epilepsi) nöbetlerinin tedavisinde diğer nöbet ilaçlan ile birlikte ek tedavi olarak; merkezden uzak (periferik) veya merkezi sinir hasanna bağlı ağrının (nöropatik ağrı) tedavisinde ve yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğunun tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

PİREPSİL, 18 yaş ve üstü olan yetişkinlerde kullanılır, 18 yaşm altmdakilerde yeterli güvenlilik ve etkinlik bilgisi bulunmadığı için, kullanımı önerilmez.

Periferal ve merkezi nöropatik ağrı

PİREPSİL yetişkinlerde, merkezden uzak (periferik) ve merkezi sinirlerin hasar görmesinden kaynaklanan uzun süreli ağnlarda kullanılır. Şeker hastalığı ve zona gibi bir çok hastalık sinirlerinize zarar vererek sinir hasarına bağlı ağnya sebep olabilir. Bu ağn hissi, sıcaklık, yanma, batma, vurma, zonklama, sızlama, uyuşma, karıncalanma şeklinde ya da elektrik çarpması, iğne batması gibi, delici, keskin veya kramp tarzında bir ağrı şeklinde tanımlanabilir.

Nöropatik ağn duygu durumunuzda değişikliklere, uyuma sorunlarına ve yorgunluğa neden olup fiziksel ve sosyal yaşamınızı ve genel yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Epilepsi

PİREPSİL yetişkinlerde, sara nöbetlerinin bir çeşidini tedavi etmek için kullanılır (sekonder jeneralize konvülsiyonlann eşlik ettiği ya da etmediği parsiyel konvülsiyonlar). Doktorunuz, almakta olduğunuz ilaçlarla durumunuzu kontrol altmda tutamadığı zaman, doktorunuz PİREPSİL’i tedavinize ekleyebilir. PİREPSİL sara nöbetlerinin tedavisinde tek başma kullanım için değildir ve her zaman sara nöbetlerini kontrol altmda tutmak için kullanılan diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Yaygın anksiyete bozukluğu

PİREPSİL yetişkinlerde, yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır. Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğunun belirtileri kontrol etmesi zor olan, uzun süreli aşın kaygı ve endişedir. Yaygın anksiyete (kaygı) bozukluğu aynı zamanda huzursuzluk, ani ve şiddetli heyecan, köşeye sıkıştınlmışlık hissi, kolaylıkla bitkin düşme, konsantrasyon güçlüğü, ani unutkanlık, alınganlık hissi, kas sertliği veya uyku sorunlan gibi durumlara yol açabilir. Bu, günlük yaşamın sıkıntılarından ve stresinden farklıdır.


ÖZET İLAÇ BİLGİSİ

Reçete Türü: Kontrole Tabi

Gebelik Kategorisi : C

Gebelik

İlacın gebelik kategorisi C’dir

İlaç Formu : Kapsül

Geri Ödeyen Kurumlar:

SGK

Geri Ödeme Durumu - Ödenir


ÖZET İLAÇ KULLANIM BİLGİSİ

Kullanım Zamanı:

İlaç kullanım zamanı hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Uygulama Yolu:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

Günlük Kullanım Şekli:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

Uygulama Süresi:

İlaç yetkilisi tarafından bilgi girilmemiştir.

İLACI DEĞERLENDİRİN

Değerlendirme yapabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.

İLAÇ HAKKINDA SORU SORUN

Soru sorabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.