Öne Çıkanlar (8178)

Kullanıcılar tarafından yararlı bulunan cevapların tümünü araştırın.

Kime : Dr. Mahmut Gökdağ

Cevaplayan : Dr. Mahmut Gökdağ

Kime : Yrd. Doç. Dr. Soner Akkurt

Cevaplayan : Yrd. Doç. Dr. Soner Akkurt

Muhtemelen kas yırtığı olmuştur. Düz koşulara başlayabilirsiniz. Koşudan sonra açma germe egzersizleri ve arkasından hafif ağırlıkla kuvvetlendirme egzersizleri yapmanız gerekir. Üç hafta sonra top çalışmasına başlayın. Ağrı olursa bu süreyi 5 haftaya çıkartın. Geçmiş olsun.

Kime : Prof. Dr. Nezih Oktar

Cevaplayan : Prof. Dr. Nezih Oktar

Dengesizlik ve kulakta çınlama yakınmalarını boyun fıtığına bağlama eğilimi oldukça eski ve hatalı bir tıp görüşü ve uygulamasıdır. Günümüzde artık bu yakınmalar en son bilgilerle iç kulak, denge siniri, omur ilik ve beyin ve bunları etkileyen kanda dolaşan maddeler ve bu bölgelerin kanlanma düzeylerine bağlanmaktadır. Sizdeki boyun fıtığının yakınmalarınıza (dengesizlik ve kulakta çınlama) neden olduğu son derece kuşkuludur ve modern tıp için kanıtı yoktur. Boyun fıtığının omuriliği ön taraftan değil de arka taraftan etkilemesi gerekir ki bu durumun oluşması son derece enderdir. Zaten böyle bir darlık durumunda klinik daha değişik olur ve hasta dengesizliği farkedemez çünkü el ve ayakları kuvvetsizleşir ve duyma hissini de yitirir. Ama yine de mevcut boyun fıtığı için yüzmeniz, aşırıya kaçmadan agzersiz yapmanız olumludur. Geçmiş olsun.
Tümünü görmek için

Güncel Soru Cevaplar (8178)

Sağlık Portalı'nda şu anda sorulan soruları takip edin. En güncel soru cevaplara hızlıca ulaşın.

Kime : Prof. Dr. Ersin Erdoğan

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Merhaba Muray Bey,

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu şikayetlerin derecesine ve neyin bu şikayetlere neden olduğuna bağlıdır. Eğer tümör varsa çıkarılmalıdır. Eğer enfeksiyon varsa tedavi edilmelidir. Eğer herhangi bir semptom yok ve kazaen bulunduysa herhangi bir şey yapılmayabilir.

Eğer şikayetler geçici ve tekrarlamıyorsa takip edilebilir.

Eğer şikayetleriniz beyin sapı basısına bağlı ise posterior fossa dekompresyonu yapılmalıdır.

Eğer posterior fossa şikayeti yok fakat sirinks varsa sadece posterior fossa dekompresyonu yapmak sirinksin geçmesine neden olabilir. Yapılan çalışmalar posterior fossada bası dahi olmasa sirinks varsa sirinkse tüp koyma yerine posterior fossa dekompresyonu yapmak hastalar için faydalı olabilir.

EĞER CERRAHİ GEREKSİNİM VARSA NE ŞEKİLDE YAPILMALIDIR?

İKİ ÇEŞİT AMALİYAT TEKNİĞİ VARDIR

İlki en sık uygulanandır diğeri ise sadece sirinkse müdahaledir genellikle ilk tedavi faydalı olamazsa uygulanabilir.

POSTERİOR FOSSA DEKOMPRESYON

Foramen magnum denilen kafatasının ense kısmının çıkarılmamsı işlemidir beraberinde bir veya iki Servikal omurga laminası çıkarılabilir. Beyin zarı açılıp bir yama ile genişletilerek kapatılır.

SİRİNKSİN DRENAJI

Burada omuriliğin sessiz bölümünden girilerek küçük bir tüp sirinksin kavitesine yerleştirilir tüpün diğer ucu ise omuriliğin dışında kalır ve sirinks boşaltılır.

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Kime : Sağlık Portalına

Cevaplayan : Sağlık Portalı Ekibi

Tümünü görmek için

Cevap Bekleyenler (0)

Sağlık Portalı'nda bulunan cevapları araştırırken, katkı sağlayanlardan olmak istermisinz? Sağlık Portalı'na katkı sağlayanlar ailesinin üyesi olup bilgi ve tecrübelerinizi paylaşın.

Seçilen filtreye göre sonuç bulunamamıştır. Sorulmuş soruları görmek için lütfen tıklayınız.
Tümünü görmek için