X-M 20 mg 40 tablet - Özel Uyarılar

Enflamasyonlu barsak hastalıklarında dikkatle kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımı, (özellikle çocuklarda) sakıncalıdır. İdrarda renklenme (kırmızı) neden olabilir. XM kullanımı süresince bizmut ve kalsiyum içeren ilaçlar kullanılmamalıdır. Gebelik ve emzirme sırasında mutad dozlarda kullanılmasında sakınca yoktur.

Genel Bilgi

İntestinal obstrüksiyonlarda ve nedeni bilinmeyen abdominal semptomlarda kontrendikedir. Enflamasyonlu barsak hastalıklarında dikkatle kullanılmalıdır. İdrarın kırmızı renkli olmasına neden olabilir. Bizmut ve kalsiyum içeren preparatlarla birlikte kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda su ve potasyum kaybına neden olabilir ve atonik veya fonksiyonsuz kolon gelişebilir. Gebelik KategorisiC (Tüm Gebelik Dönemi Boyunca)

X-M 20 mg 40 tablet - Kontredikasyonlar

İntestinal obstrüksiyonlarda, nedeni bilinmeyen abdominal semptomlarda kullanılmamalıdır.


ÖZET İLAÇ BİLGİSİ

Reçete Türü: Beyaz Reçeteli

Gebelik Kategorisi : D

Gebelik

İlacın gebelik kategorisi D’dir

Laktasyon

İlaç emzirme döneminde kullanılamaz.

Gebelik ve Laktasyonda İstisnai Durumlar

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız X-M’ i kullanmamalısınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İlaç Formu : Tablet

Geri Ödeyen Kurumlar:

SGK

Geri Ödeme Durumu - Ödenir


ÖZET İLAÇ KULLANIM BİLGİSİ

Kullanım Zamanı:

İlaç tok karnına kullanılabilir.

Uygulama Yolu:

X-M tablet ağızdan bir bardak su ile alınır.

Günlük Kullanım Şekli:

Akut ve kronik kabızlıklarda, akşam yemeklerden sonra. Erişkinlerde ; 2- 4 tablet (daima bir tabletle başlanmalıdır.) Çocuklarda ; 5- 10 yaş arası: 1 tablet 11- 15 yaş arası: 2 tablet

Uygulama Süresi:

Doktorunuz sizin için en iyi başlangıç dozunu belirleyecektir ve doz ayarlanması bireysel özelliklerinize ve aldığınız diğer ilaçlara göre değişecektir. Doktorunuz söylemedikçe dozunuzu değiştirmeyiniz.

İLACI DEĞERLENDİRİN

Değerlendirme yapabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.

İLAÇ HAKKINDA SORU SORUN

Soru sorabilmek için sisteme üye olmanız / giriş yapmanız gerekmektedir.